Umeocet se vyrábí z japonských švestiček umeboši (meruňky japonské) a to při jejich fermentování, jako vedlejší produkt. Protože neobsahuje kyselinu octovou, ale kyselinu citrónovou, nejedná se tedy o skutečný ocet. To pro účely vaření a dochucování samozřejmě ničemu nevadí. Jeho chuť je slano-kyselá a má velmi příjemné ovocné aroma.
Perfektně se hodí třeba do salátů, polévek nebo veganských pomazánek, hummusu a podobně. Ostatně o tom se v mých receptech můžete často přesvědčit.
Například když vařím polévku co dům dá, což je často, a nemůžu jí dochutit, umeocet vždycky dodá chybějící chuť.
Výrobní proces začíná na jaře, kdy se v den sklizně švestičky umeboshi nasolí a nechávají několik dní sušit na slunci. Poté se naloží do slaného nálevu kam se přidávají i shizo listy (ty vypadají jako okrasná kopřiva, mají konzervační účinky a purpurovou barvu), zatíží se kameny a nechají kvasit. Při tomto kvašení se vylučuje červená tekutina zvaná ume-su, což už je výsledný umeocet.
Ten může zlepšit zažívání, doporučuje se proti žaludečním potížím, únavě a pálení žáhy. Zlepšuje chuť k jídlu, pomáhá proti bolestem hlavy a při kožních problémech.
Snižuje kyselost v těle, neutralizuje toxiny, je bohatý na minerální látky, enzymy a vitamíny ve vstřebatelné podobě. Je to obecně takový životabudič.
Můžeme jej použít i jako lék a to smícháním dvou lžiček umeocta se sklenicí vody. Jednou denně je vhodné takovýto nápoj vypít, na jeho slanou chuť si za pár dní zvyknete. Navíc váže v těle vodu, tudíž je výborným pomocníkem pro sportovce i pro nesportovce především v létě, kdy z organismu spoustu vody ztrácíme.
Poprvé jsem se s ním setkal když jsem pracoval v jednom raw bistru. Že to byla velmi zajímavá zkušenost, o tom se ani nemá smysl zmiňovat, protože jsem poznal dosud nepoznané. To jídlo je skvělé!
Umeoctem jsme dochucovali jeden ze salátů a já mu hned přišel na chuť. Pro lidi, kteří se živí pouze syrovou stravou je velmi důležitá kvalita i výživová hodnota potravin, tudíž jsem okamžitě umeocet zařadil do dochucovadel, které mám stále doma. A vyplatilo se.
Vyzkoušel jsem jej od více výrobců, výrazný rozdíl jsem ale zatím nezpozoroval, vždycky vypadal a chutnal stejně.
Comments