top of page
Obrázek autoraPepíno

Polévka zeleninová - tentokrát s rajčaty a pohankou / univerzální postup

Aktualizováno: 23. 3. 2020

Často na mě padají otázky typu - jak vaříš to a to. Moje kuchyně je sice plná kuchařek a receptů, ale víceméně zásadně podle nich nevařím, občas se nechám inspirovat ale úplně vždycky na každém receptu něco změním. Moje krédo je improvizace takže těžko ode mě jedno jídlo bude chutnat dvakrát úplně stejně.


Recept na univerzální polévku, kterou od podzimu do jara vařím takřka pořád podle tomuto podobnému návodu, jen se mění ingredience:


Hrnec, něco mastného na čem můžeme opékat zeleninu (pro chuť používám skoro vždycky pořádný kus másla a pak olej - většinou bodlákový), ale fantazii a chutím se meze nekladou, takže jestli použijete oliváč nebo sádlo, je to úplně jedno (jen pozor na přepalování extra virgin oliváče, je ho jednoduše škoda..). Nakrájím cibuli nebo zeleninu cibulovitého charakteru, a další zeleninu co dům dá na tvary libovolných tvarů a velikostí, které taky měním podle nálady.


Zeleninu opékám a mezitím si nakrájím nějaký ten česnek, roztluču koření (nebo když vím že budu “vývar” táhnout trošku dýl, dám do sítka na čaj povětšinou bobkový list, nové koření, pepř, kmín nebo římský kmín), je jedno co. (Minule jsem k česneku přihodil ještě zázvor na kostičky, kari a polévka ještě navíc v kombinaci s červenou čočkou byla skvělá.)

Dneska jsem použil rozmarýn a oregáno/dobromysl ze zahrádky.


Když je zelenina do sklovata, přidávám česnek, natlučený koření, z mlýnku sůl a pepř, chviličku taky opeču a pak už je skoro finále, kdy přidám na co je zrovna chuť - červenou čočku nebo normální hnědou (klidně obě), pohanku, bulgur, rýži, quinou, žlutý nebo zelený hrách, prostě co vám přijde pod ruku.

Všechno dále opékám, a jakmile začne dost vonět koření a luštěniny, zaliju vodou nebo vývarem (ten většinou nemám) - dnes jsem tam dal dvě plechovky bio italských rajčátek, protože jsem použil řapíkatý celer a k tomu mi prostě jdou rajčata a jako vložka bílá pohanka. Pozor, luštěniny se velmi rády připékají!


Pokud chcete dát do polévky něco co se dlouho vaří - fazole nebo cizrnu, nějaké zrní - špaldu, pšenici, žito, cokoliv, doporučuju napůl předvařit a přidat do polévky společně s vodou.


Teď vařím cca 15-20 minut, ochutnám, dosolím, používám taky bio zeleninový vývar na dochucení (doufám že se někdy taky dokopu mít v zásobě uvařený vývar třeba ze slupek ze zeleniny, ale na to momentálně nemám čas), pak do toho ještě nadrtím sušený oregano/dobromysl ze zahrádky, nakrájím jarní cibulku a dneska ještě řapíkatý celer aby tam něco křupalo, a povařím už jen chviličku. Hotovo.


Když je polévka moc vodnatá, zahustím hraškou rozmíchanou s vodou, nebo klidně moukou s vodou, to je jedno. Záleží na chutích. Někdy do ní dám šlehačku, někdy kokosový mlíko, záleží na použitém koření a fantazii.

Někdy opeču a uvařím jen půlku zeleniny, pak mixnu tyčákem, doliju vodou a teprve pak dám vařit další zeleninu třeba na kostičky, a je zase jinak krémová polévka a protože v ní máme rádi kousky, nechávám tam tu druhou půlku zeleniny vcelku. Někdo může mixnout komplet. Záleží jen na vás.


Buen provecho! Dobrou chuť! 🍵


Přesnější množství jindy, tohle je opravdu univerzální recept, polévky vařím vždycky kotel takže pro představu:

Cibule menší 2 ks

Mrkev 3 ks

Kedlubna 1 ks

Celer 1/4 bulvy

Petržel 2 ks

Česnek 4 stroužky

Pohanka, quinoa, červená čočka..... 1-2 hrnky (1/4 l), aby byla zeleninou a přílohou zaplněna tak cca třetina hrnce. Všechny tyhle ingredience vcelku dost nabydou, tak aby z polévky nebyla kaše.











36 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


tvurceinfo
Jan 31, 2020

Inspirace k inspiraci


Všimnul jsem si při tvorbě nápojů a pokrmů (mimo jiné) - že lidé dělají příliš mnoho kroků (které je pak odrazují - tedy - že trvá/tak trvá/stojí energii to či ono uvařit/udělat) a zároveň v těch onich krocích ztrácejí to - co pak paradoxně dodávají/chybí jim (u tebe je to kupříkladu i ten vývar)


Polévku dělám v jednom hrnci, ušetřím nejen nádobí - avšak i onen mnohočetný čas v různých úkonech; k tomu získám vývar ze všech surovin v krátkém čase a to jen proto - že je upravuji posloupně podle tvrdosti/velikosti/doby přípravy (taková intuitivní i zkušenostní matematika a kreativita v jednom - prostě to poznáš už jen při pohledu v informace) - tím pádem mne v…



Like
bottom of page